Džíny – nesmrtelná móda s velkou historií

Džíny dnes nosí bez výjimky téměř každý. Těží nejen díky ikonickému vzhledu ale také protože jsou zcela unisex. Sluší prostě všem. Příběh „džínsů“ se ale začal psát jinde než na přehlídkových molech. Před více než 140 lety měly totiž sloužit jako pracovní oblečení pro americké zlatokopy. Přišli s nimi dva společníci s dobře známými jmény – Jacob Davis a Levi Strauss, neboli firma Levi Strauss & Co. – Levi’s.

Celosvětový fenomén

To, že se z džínů stane naprostý módní fenomén, nemohl nikdo tušit. Stalo se tak ale až v 50. a 60. letech 20. století, tedy dávno po smrti obou vynálezců. V této době se totiž jeanové kalhoty staly jakýmsi symbolem revolety teenagerů po celém světě. Možná správně tušíte, že svůj podíl na tom měl legendární herec James Dean. Ten je nosil ve filmu Rebel bez příčiny. Vidět jsme je mohli v dobových filmech i na krásné Marilyn Monroe.

A protože celebrity zkrátka určují trendy, nastal celosvětový boom. Džíny se začaly výrobci různě vylepšovat. Různé výšivky, oblíbený opraný nebo otrhaný efekt, barevné odstíny nebo třeba kamínky… Dostaly se také do všech společenských sfér – nosily je všichni od kovbojů a farmářů po politické představitele.

Džíny v tehdejším Československu

První džíny se v komunistickém Československu objevily samozřejmě v prodejnách Tuzex. Ze začátku jste je mohli najít po názvy jako „texasky“ nebo pod dodnes oblíbených označením „rifle“. Na východě ovšem byly podle propagandy symbolem úpadku a rebelie. Neměly to tady proto rozhodně vůbec lehké. Součástí každodenního šatníku se tak džíny staly až koncem 70. let.

Podívejte se na výběr dámských i pánských riflí Pace Jeans.

 

Provozovatel webu JEANS & MORE s.r.o. , se sídlem Solní 19, 301 00 Plzeň , IČ:26407175 , jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím